Coed Middle School Track, Coed Varsity Track · Clear Creek High School Coed Varsity Track finishes 4th place


Thursday, May 4, 2017

1:00 PM

Place

4

Points

101

Meet Recap

The Golddiggers made their mark at the Frontier League Championships last week in Bennett. the Boys finished in 5th place while the Girls finished in a close 4th place. The team had an exceptional day for both teams with Noah Sarria and Maddie Fahnline leading the Boys and Girls with their outstanding performances. Noah finished 1st in the 100m and the Long Jump, while Maddie Led the charge in the Discus finishing 1st in that event and also finishing 4th in the 200m. Noah’s jump on Thursday set a new school record in the Long Jump with his mark of 22′ .05″. Jenifer Mercer is almost assured a chance to jump in the state championships next week with her 2nd place finish in the long jump with a mark of 15’11”. The girls sprint medley finished in 2nd place (R. Lucas, J. Mercer, M. Fahnline, S. Mercer) and are currently in the hunt for a chance to go to state in that event. The Golddiggers will have one more opportunity to put members of the team into the State Championships with their last qualifying meet of the season on Thursday at the Joe Shields Invitational in Kremmling CO.

GIRLS 100 METER DASH FINALS PLACE
14.67
Nadja Gunther
7
14.74
Danielle Lucas
8
GIRLS 200 METER DASH FINALS PLACE
28.48
Maddie Fahnline
4
29.00
Rachel Lucas
7
30.56
Madi Kish
11
GIRLS 400 METER DASH FINALS PLACE
1:06.90
Sierra Mercer
2
1:13.21
Molly Buckley
9
GIRLS 800 METER RUN FINALS PLACE
3:29.22
Anna Osborne
7
3:31.94
Kaedin Parlee
9
3:46.87
Ariel Meldrum
11
GIRLS 1,600 METER RUN FINALS PLACE
7:39.46
Emma Sander
7
GIRLS 100 METER HURDLES FINALS PLACE
18.43
Christine Perez Sarria
3
GIRLS 4X100 METER RELAY FINALS PLACE
1:01.78
Relay Team
4
GIRLS 4X200 METER RELAY FINALS PLACE
2:02.23
Relay Team
4
GIRLS 800 METER SPRINT MEDLEY RELAY FINALS PLACE
2:03.82
Relay Team
2
GIRLS 4X800 METER RELAY FINALS PLACE
14:44.65
Relay Team
3
GIRLS HIGH JUMP FINALS PLACE
4-6
Aliya Singleton
2
4-4
Danielle Lucas
4
GIRLS LONG JUMP FINALS PLACE
15-11
Jennifer Mercer
2
14-8.75
Rachel Lucas
4
14-8.5
Christine Perez Sarria
5
GIRLS TRIPLE JUMP FINALS PLACE
30-11.5
Nadja Gunther
3
27-7.75
Madi Kish
8
GIRLS DISCUS FINALS PLACE
109-7
Maddie Fahnline
1
71-10
Angellina Inman
7
61-7
Crystal Onago
10
GIRLS SHOT PUT FINALS PLACE
21-5.5
Angellina Inman
10
21-4
Crystal Onago
11
20-10
Anna Osborne
12
BOYS 200 METER DASH FINALS PLACE
31.89
Kellen Eno
13
34.14
Ariel Patz
14
BOYS 400 METER DASH FINALS PLACE
1:07.15
Bodie Spinner
12
BOYS 800 METER RUN FINALS PLACE
2:24.09
Wesley Davies
5
2:45.46
Alex Pederson
9
3:07.19
Col Koepsel
11
BOYS 1,600 METER RUN FINALS PLACE
5:12.95
Wesley Davies
5
6:03.75
Alex Pederson
10
6:23.67
Col Koepsel
14
BOYS 3,200 METER RUN FINALS PLACE
13:32.95
Eduardo Palafox
11
BOYS 110 METER HURDLES FINALS PLACE
21.92
Declan Emmons
8
BOYS 300 METER HURDLES FINALS PLACE
53.63
Declan Emmons
10
BOYS 4X100 METER RELAY FINALS PLACE
49.08
Relay Team
4
BOYS 4X200 METER RELAY FINALS PLACE
2:01.94
Relay Team
5
BOYS 4X400 METER RELAY FINALS PLACE
4:30.42
Relay Team
5
BOYS HIGH JUMP FINALS PLACE
5-4
Ben Griffen
1
BOYS LONG JUMP FINALS PLACE
22-0.5
Noah Sarria
1
16-7
Lucas Gerding
6
BOYS TRIPLE JUMP FINALS PLACE
27-1.25
Kellen Eno
9
BOYS DISCUS FINALS PLACE
98-6.5
Declan Emmons
7
75-11
Bridger Houston
12
48-11
Ariel Patz
13
BOYS SHOT PUT FINALS PLACE
30-4
Declan Emmons
12
29-2
Bridger Houston
13
21-0.5
Ariel Patz
14

Opponents

School Place Points
Clear Creek High School
4
101